משה אזולאי פורומים משפטיים-07

קניתי דירה מקבלן. למה הזיכוי על המטבח סטנדרט כל כך נמוך??

לאחרונה תוקן חוק המכר (דירות) (שחל גם באיו”ש ושלא יגידו לכם אחרת), והחוק התחיל לחול מיום 10.1.2015 על דירה חדשה שנמכרת באמצעות קבלן. כך שקבלן מחויב כיום לציין במפרט המכר של הדירה, ליד כל פריט, את עלות הזיכוי שהדייר יקבל במידה ויהיה מעוניין שלא לקבל את הפריט מהקבלן אלא לספק/לבצע אותו בעצמו. למי שלא מכיר במה מדובר, כי הוא עומד לקראת קניית דירה מקבלן רק היום או למי שכבר קנה בעבר ונתקל בתופעה העגומה, שידע שהמציאות החוקית השתנתה. נקדים ונסביר את הבעיה.

מי שכבר קנה דירה מקבלן בעבר, ודאי זוכר את התסכול שחווה בעת שקיבל מהקבלן את הסכום אותו יקבל כזיכוי על פריט כזה או אחר מהמפרט של הדירה. מדובר בחזון נפרץ, במיוחד בשנים האחרונים, שרוכשי דירה לא מסתפקים במפרט הטכני הסטנדרטי שהקבלן מספק עם הדירה, אלא מעוניינים לשדרג את הרכיבים בדירה הרבה מעבר (יש כאלה ש”דורשים לגנות” את הסטנדרט של הקבלן. אני ממש לא מאלה. מ”א).

הדוגמה הנפוצה ביותר היא המטבח, ופה אפילו אלה שלא ישנו דבר בשאר הרכיבים במפרט הדירה, ככל הנראה יהיו מעוניינים לשנות מעט מהמטבח. מכאן והלאה, מתחילה סאגה שלמה מול הקבלן המבצע, שככל שמדובר בשינוי אפילו קטן, אנו נדרש להוסיף לקבלן סכומים ניכרים על כל שינוי (חוץ מהעובדה שהקבלן ידרוש שנחתום על הסכמה לעיכוב לא פורפורציונאלי במסירת הדירה עקב השינויים המבוקשים על ידנו).

בל תטעו, הקבלנים “בונים” על כך שתרצו יותר ממה שהוא מספק כבסיס, על מנת שתרכשו דרכו שדרוגים ותוספות שייקרו את עלות הדירה עבורכם יותר (כאילו הדירה לא יקרה מספיק. מ”א)

או אז, רבים מרוכשי הדירות אמרו לעצמם: “בא נבקש זיכוי על המטבח”, הכל מתוך מחשבה שיקבלו סכום נאה, ומכאן והלאה הם יתקשרו עם קבלן אחר שיבצע את המטבח בעבורם. אלא שאז, הקבלן יודיע להם שהזיכוי על מטבח סטנדרט לדוגמה: שבעה מטרים שיש וארונות מטבח, שני כיורים ושני ברזים, כולל עבודה הוא 2,500 ש”ח בלבד. כל בר דעת יודע, שלא ניתן בסכום הזה לקנות את אותו המטבח בשוק הפרטי, ואפילו לא חצי מכך. אז למה הקבלן עושה זאת? כנראה שבראש ובראשונה כי הוא יכול, כי הרי תמיד תוכל לקבל את מה שהוא צריך לבצע, והסיבה השניה, כך הוא מתעשר פעמיים על זיכוי שהוא נמוך ממחיר העלות לקבלן שניתן לרוכש (גם בזה נתקלתי בעבר).

ובכן לא עוד…. (או לכל פחות יש שיפור בעניין זה)

בסע’ 3 לחוק המכר (דירות), תשל”ג-1973, נקבע כאמור לעיל, שהקבלן מחויב לפרט את עלות הפריט ואת גובה הזיכוי אותו יקבל הרוכש אם יחליט לוותר עליו בתוך המועדים שנקבעו לכך בחוק. האם זה בהכרח יעלה את גובה הזיכוי אותו נקבל מהקבלן? כנראה שלא, כיוון שמחירי העלות הקבלניים לכל מוצר שהוא תמיד יהיו נמוכים בהרבה ממחירי השוק הפרטי.

אך לפחות ידע הקונה (ויזהר!) עוד בטרם יקנה את הדירה, וזה החידוש, מה גובה הזיכוי שיקבל, על מנת שיוכל  לקחת את העניין בחשבון בשיקולי הכדאיות שלו בקניית הדירה הספציפית ובמו”מ מול הקבלן על המחיר (במידה ומתקיים כזה), כמו גם השוואה לזיכויים של מתחרים של אותו קבלן.

כל זאת שאנחנו מדברים על ויתור על פריט מהמפרט הבסיסי. השינוי המשמעותי לא פחות של החוק נוגע לעניין הוספה או שינוי של פריט נוסף. לדוגמא: אם אוותר על שקע חשמל אקבל זיכוי של 400 ש”ח, האם הקבלן יהיה מוכן להוסיף לי שקע חשמל באותה עלות? אז למעשה החוק מחייב שכן, שגובה הזיכוי יהיה שווה לגובה התוספת ( במגבלות מסוימות). אותו הדין לגבי שינוי מיקום של שקע חשמל שיתומחר ג”כ באותו האופן.

המלצת האתר: גם אחרי שהגענו לזיכוי אותו נקבל מהקבלן, זאת לזכור! אנחנו שילמנו לקבלן את מחיר הדירה כולל מע”מ, הזיכוי צריך להיות מבוצע באותו האופן, כולל מע”מ (בלי צורך בהמצאת חשבונית)

 

Comments

comments

מאת

עו"ד משה אזולאי

עו"ד משה אזולאי מנהל האתר